bagrut100.co.il

בחינת בגרות במתמטיקה - ההבדל הקטן בין 3 ל-5 יחידות


אם אתם רוצים לדעת כמה גדולה היא יחידת בגרות אחת, תבחנו את פניהם של תלמידים אשר עומדים בפני בחינת בגרות במתמטיקה שלוש יחידות ואת פניהם של תלמידים אשר עומדים בפני בחינת בגרות במתמטיקה ארבע יחידות, שלא נדבר על חמש יחידות.

בשנה האחרונה (2016) נעשה מאמץ גדול של משרד החינוך להגדיל משמעותית את כמות הניגשים לבחינת הבגרות ב5 יחידות מתמטיקה. נראה שהמגמה אכן התהפכה וחלה עלייה גדולה בכמות הניגשים.

לכאורה, מי שלא עבר זאת לא יבין, בסך הכל יחידת בגרות אחת, מה כבר יכול להיות ההבדל? אך המציאות שונה כמובן. לעיתים היחידה היא ההבדל בין כישלון גמור להצלחה מובטחת, בין לחץ אטומי לרוגע טוטאלי. וכן, גם לתוצאות יש השפעה,  כך למשל מי שעובר בחינת בגרות באנגלית שלוש יחידות בציון 100, לא יכול לעשות איתה כלום, לעומת זאת ציון סביר, 70 ומעלה, בבחינת בגרות באנגלית 4 יחידות, מאפשר להתקבל לאוניברסיטה. יחי ההבדל הקטן.
 

התקשרו במהלך יולי להצעה חד פעמית
להשלמת בגרויות או הכנה לבגרות - 052-9708818


מה זו יחידת בגרות

יחידת בגרות מכילה בתוכה מספר אלמנטים:

  • ·כל יחידת בגרות כוללת חומר שנלמד ורמת קושי שלו. למשל, בבחינת בגרות במתמטיקה שלוש יחידות, ילמדו בדיוק אותו חומר כמו בשלוש היחידות הראשונות בבחינת בגרות של 5 יחידות. עם הבדל אחד, רמת הקושי תהיה שונה. מעצם העובדה שהתלמיד ניגש לבחינת בגרות שלוש יחידות, מראש מסיקים שהוא חלש יותר במקצוע ולכן רמת הקושי תהיה נמוכה יותר.
  • כל יחידת בגרות נספרת במסגרת תעודת בגרות. כדי לקבל תעודת בגרות מלאה צריכים מינימום 21 יחידות, שכוללים את מקצועות החובה (אנגלית, מתמטיקה, תנ"ך, היסטוריה, לשון, ספרות, אזרחות). לעיתים יש לגשת לבחינת בגרות ב5 יחידות במקצוע נוסף, כדי להגיע לרף הזה ובוודאי כדי לחצות אותו.
  • מספר יחידות בגרות מסמלות גם את הבונוס שמקבלים על ציונים מסוימים במבחן. בונוס זה ניתן באנגלית ומתמטיקה. כך למשל מי שעושה בגרות 5 יחידות במתמטיקה נהנה מבונוס של 25 נקודות בעוד שמי שעושה 4 יחידות נהנה מבונוס של 15 נקודות. בונוס זה משפר את הציון ואת הממוצע הסופי.
  • חשוב להבהיר, ישנם חוגים באוניברסיטה שדורשים כמות מינימאלית של יחידות במקצוע ספציפי כדי להתקבל עליהן. זאת מעבר לדרישה של תעודת בגרות מלאה, עם אנגלית 4 יחידות ומתמטיקה 3 יחידות, שהן דרישות בסיסיות של כל חוג.

כיצד בנויה בחינת בגרות במתמטיקה

בחינת בגרות במתמטיקה נחשבת לאימת התלמידים אחת כמה וכמה בחינת בגרות 5 יחידות. אין דוגמא טובה יותר כדי להמחיש את ההבדל בין בחינות בגרות עם יחידות בגרות שונות, כמו בחינת בגרות במתמטיקה.

בחינת בגרות במתמטיקה 3 יחידות בנויה משלוש שאלונים. שני השאלונים הראשונים ייחודים לבחינה זו. כל אחד מורכב מ-6 שאלות ויש להנאות בכל שאלון על 4. השאלון השלישי משותף לבחינה של 4 יחידות (עם רמות קושי שונות) מדובר על שאלון עם שני פרקים של 5 שאלות ובסך הכל יש לענות על 3 שאלות.

בחינת בגרות 4 יחידות מורכבת מ-3 שאלונים, השאלון הראשון מורכב משני פרקים עם 5 שאלות ויש לענות על 3 שאלות. השאלון השני, משותך לבחינה של חמש יחידות) כולל משני פרקים עם 5 שאלות מתוכם יש לענות על 3. השאלון השלישי הוא השאלון שמשותף לבחינה של 3 יחידות.

בחינת בגרות 5 יחידות מורכב מ- 3 שאלונים, השאלון הראשון הוא השאלון המשותף עם בחינת בגרות 4 יחידות, השאלונים האחרים בנויים בדומה לאופי של בחינת בגרות 4 יחידות, אך שוב עם רמת קושי שונה.

ממבט ראשון זה אולי נראה דומה, אך כשנכנסים לחומר מגלים עד כמה זה קשה.  זו אחת הסיבות שמכוני
הכנה לבגרות דואגים לא רק להפריד בין תלמידים שנרשמים לקורסים של 3, 4 ו-5 יחידות. אלא גם להעניק משך זמן שונה לכל קורס. 3 יחידות מקבלות 9 שבועות (שלוש שיעורים בשבוע של שלוש שעות), 4 יחידות 12 שבועות (שלוש שיעורים של 4.5 שעות) ו-5 יחידות 15 שבועות (3 שיעורים של 5  שעות).

וכמו שאומרים , יחי ההבדל הקטן28/10/2012    המאמר עודכן בתאריך 06/07/2016    bagrut100.co.il
פורום הכנה לבגרות

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר bagrut100.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת הכנה לבגרות - בואו הצטרפו
Copyright © 2021 bagrut100.co.il כל הזכויות שמורות
אתר הכנה לבגרות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הכנה לבגרות
רוצים לדעת על הכנה לבגרות במתמטיקה? נציג מחכה לשיחה שלכם
אנחנו עובדים עם קורסי ההכנה הטובים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!