bagrut100.co.il

מכוני השלמת בגרויות - למה הם מתאימים לנו?על מכוני בגרויות אפשר לומר את המשפט הידוע, חבל שהם כאן ואי אפשר שלא יהיו כאן... מיד נבין למה


כחלק מתהליך ההפרטה של מערכת החינוך בישראל, תהליך שאומנם זוכה ללא מעט ביקורת אך מתבצע בזחילה איטית, החלו בשנות השמונים להיפתח מכוני הכנה לבגרות ובמילים אחרות, מכונים שעוזרים להכין צעירים אחרי צבא אל בחינות בגרות.

מכונים אלו שזוכים לפריחה החל משנות התשעים, מאפשרים לצעירים שלא ניגשו לבחינות בגרות בתיכון או לא הצליחו בהן, ללמוד אצלם ולבצע השלמת בגרויות דרכם (לרשימת כל מכוני השלמת בגרויות בישראל). אין ספק שמדובר בגורם חיובי שעוזר לצעירים ומאפשר להם להתקבל למוסדות השכלה גבוהים, ובכך מגדיל את כמות המשכילים בישראל.

מצד שני, יש מי שרואים במכונים אלו (בעיקר עקב המחירים הגבוהים שהם גובים), נדבך נוסף ביצירת הפערים החברתיים. שכן תלמיד שיש לו אפשרויות כלכליות, יוכל להרשות לעצמו להיכשל בתיכון בידיעה ברורה שתהיה לו הזדמנות שנייה ללמוד.

לעומת זאת תלמיד שאין לו אפשרויות כאלה, אם הוא לא יצליח לעבור בחינות בגרות בהזדמנות ראשונה, ימצא את עצמו ללא הזדמנות שנייה.

השלמת בגרויות
כיצד בנויים מכוני השלמת בגרויות
 
מכוני השלמת בגרות הם למעשה בתי ספר לכל דבר, רק בלי המוטיבים של בית ספר. אין שם צלצולים, תלבושת אחידה, הרשמות, מחנכים וכן הלאה.

האווירה הרבה יותר נעימה וחברתית שכן כל תלמיד הוא בעצם לקוח ולא תלמיד במסגרת חוק חינוך חובה. מי שנרשם אל מכון הכנה לבגרות, עושה זאת מרצונו הפרטי במטרה ללמוד ולהשלים את הבגרות.

מכוני הכנה לבגרות דואגים למשוך אליהם צעירים בדרכים שונות. כיתות קטנות, שיעורי ערב ובוקר (על פי מה שנוח לתלמיד), שיעורים מרוכזים פעמיים בשבוע (מכוני הכנה לבגרות מלמדים אך ורק את החומר הנדרש לבחינה ולא מעבר לכך, וזה הבדל נוסף בינם לבין בתי ספר רגילים), תנאים נוחים והכי חשוב מורים טובים.

המורים שמלמדים במסגרת מכון הכנה לבגרות מקבלים שכר על פי אחוזי הצלחה. מכאן שהצלחת התלמיד חשובה להם, לא רק לשם הרזומה והתחושה האישית שלהם, אלא גם בכיס...

דוגמא טובה לכך היא, שבמסגרת הקורס נותנים המורים שיעורים רגילים ולצידם שיעורי עזר לתלמידים שמתקשים בחומר.
כיצד מתנהל קורס במסגרת  מכוני השלמת בגרויות

כפי שצויין כבר קודם לכן, קיים הבדל גדול בין הכנה לבגרות במסגרת בית ספר תיכון לבין הכנה לבגרות במסגרת מכון השלמת בגרויות. זה מתחיל בכך שהחומר הנלמד במסגרת קורס הכנה לבגרות הוא אך ורק החומר שמיועד לבחינה.  

דבר נוסף חשוב הוא, שבעוד שבבית הספר נערכים מבחנים שמשפיעים על ההחלטה האם להגיש את התלמיד לבחינת בגרות (ציונים אלו הם ציוני מגן ובמידה והתלמיד מקבל ציוני מגן נמוכים, מעדיפים לא להגיש אותו כדי שלא ייכשל במבחן.

לא פעם הועברה ביקורת על גישה זו, שכן היא מאפשרת לבתי ספר להציג לכאורה ממוצע ציונים גבוה של תלמידים, שכן הוא מגיש רק תלמידים שציוני המגן שלהם גבוהים...) במסגרת קורס שיפור בגרויות,  המבחנים נועדו לתת אינדיקציה מה רמת הידע של התלמיד, ולעזור לו להשתפר.

הבדל נוסף הוא במשך זמן הלימודים. מאחר ותלמיד בבית ספר לומד שורה של מקצועות, הרי שיש לו זמן מוגבל מאוד ללמוד מקצוע מסוים (הזמן נקבע על פי מערכת שעות שקובעת הנהלת בית הספר)

במסגרת מכון הכנה לבגרות, התלמיד מחליט לכמה קורסים להירשם בו זמנית, ובכל קורס הוא מקבל מספר שעות שווה של לימודים (בין 6 ל-9 שעות שבועיות). זה מאפשר לו ללמוד בצורה הרבה יותר פרטנית ועמוקה למבחן.
 
לסיכום יש לציין, מכוני השלמת בגרויות מוכיחים שתמיד קיימת הזדמנות שנייה ולעיתים היא הרבה יותר משתלמת מזו הראשונה.
28/10/2012    המאמר עודכן בתאריך 28/10/2010    bagrut100.co.il
פורום הכנה לבגרות

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר bagrut100.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת הכנה לבגרות - בואו הצטרפו
Copyright © 2020 bagrut100.co.il כל הזכויות שמורות
אתר הכנה לבגרות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הכנה לבגרות
צריכים להתכונן לבגרות? יש לנו הצעות, דברו איתנו
אנחנו עובדים עם קורסי ההכנה הטובים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!