bagrut100.co.il

קורס פסיכומטרי - 3 חודשים של מרתון לימודים


הוא אומנם לא המבחן הכי נעים או הכי פשוט בעולם, אך מיד תגלן שמבחן פסיכומטרי הוא גם לא המבחן הכי קשה בעולם
 

מדי שנה ניגשים למעלה מ-50 אלף איש למבחני פסיכומטרי. מבחן שהמועצה להשכלה גבוהה דורשת על מנת לאפשר מיון של המועמדים לאוניברסיטאות השונות. לא מעט דיונים נערכו בשאלה, האם מדובר במבחן הוגן שאכן נדרש לצורך קבלה לאוניברסיטה.  כיום אגב, ישנן גם מספר מכללות שדורשות ציון מינימאלי במבחן פסיכומטרי. אך לפני שניגע בביקורות כלפי המבחן, נציג תחילה את עיקריו וכן מדוע רצוי לעבור דרך כותלי קורס פסיכומטרי על מנת לעבור את המבחן.

כיצד בנוי מבחן פסיכומטרימבחן פסיכומטרי

מבחן פסיכומטרי מבוסס על 8 פרקים שכוללים שאלות בעברית, לוגיקה ואנגלית. מתוך השמונה רק שש נספרים כחלק מהציון והשניים האחרים מהווים פיילוט. את המבחן יש לסיים תוך ארבע וחצי שעות, כאשר כל פרק מוגבל בזמן וכולל אך ורק שאלות אמריקאיות, מה שאומר שגם אם לא יודעים את התשובה, ניתן להמר עליה.

המבחן נערך בחמישה מועדים שונים, כאשר מי שנכשל בבחינה אחת יכול לגשת רק חצי שנה מאוחר יותר לבחינה חוזרת. ההמלצה היא לגשת לבחינה במועד שיאפשר לבצע בחינה חוזרת עוד לפני ההרשמה לסמסטר א' באקדמיה. נקודה אחרונה שראויה לציון, היא הציון. ציון בחינה פסיכומטרית נע בין 200 ל-800. הציון אינו נקבע רק על פי הצלחת הנבחן אלא גם ביחס לציונים של שאר הנבחנים.

שכן בסופו של דבר זה מהותו של מבחן פסיכומטרי, לבחון מה הסיכוי להצליח בלימודים אקדמיים , וליצור יחס מסוים בין תלמיד לתלמיד.

קורס פסיכומטרי – קורס להצלחה או קורס לכסף?

בדומה לקורסי הכנה לבגרות, מכוני בגרות עורכים גם קורס הכנה לפסיכומטרי. קורס זה, מתחיל 3-4 חודשים לפני הבחינה, הוא נערך 3 פעמים בשבוע (כולל תרגול פסיכומטרי), ובמהלכו לומדים התלמידים את חומר הבחינה וכיצד להתכונן אליה. בחודש האחרון לפני הבחינה נערך מרתון במהלכו נערכים לימודים יומיומיים כמעט ובמהלכו עוברים התלמידים סימולציות לפסיכומטרי מהעבר. הקורס מועבר על ידי סטודנטים שהוציאו ציונים גבוהים בפסיכומטרי בעבר,  (הם עוברים אותו מספר פעמים בשנה כדי להישאר מעודכנים בחומר הבחינה) ובעזרת חומר לימוד שניתן לתלמידים על ידי בית הספר.

עלות הקורס נע בין 4,000 ל-8,000 שקל, כאשר רוב המקומות מציעים הנחות לחיילים משוחררים, חיילים בשירות, תלמידי תיכון ונזקקים. המקומות הפופולאריים ביותר הם אנקורי, יואל גבע, לחמן, קידום ו-EZ WAY
 
האם הכרחי לעשות מבחן פסיכומטרי?

נניח רגע לשאלה, מי מרוויח מעצם כך שיש בחינה פסיכומטרית עולה השאלה האם זה הכרחי לעבור אותה והאם היא דבר חיוני לאקדמיה. שתי השאלות קשורות אחת בשנייה, כלומר, כל עוד האקדמיה החליטה שזה חיוני לה, הרי שזה הכרחי לעבור אותה ורצוי מאוד שקודם נירשם אל קורס פסיכומטרי על מנת שנוציא ציונים טובים. השאלה האם זה באמת חיוני לאקדמיה, נתונה בביקורת.

המצדדים טוענים שבחינה פסיכומטרית מהווה מדד אמיתי באמצעותו אפשר לבחון האם לתלמיד יש סיכוי להצליח באקדמיה. מדד זה מהווה מקור לסינון אלה שיתקשו לעמוד בתנאי האקדמיה. המבקרים טוענים מנגד, שמדד זה איננו אמין, שכן איש לא יודע אילו נתונים ישפיעו על התלמיד במהלך לימודיו באקדמיה ויתרה מזו, מבחן בן 4 שעות לא מלמד דבר על יכולותיו של התלמיד. טענה אחרת, מבוססת לא פחות, שהציון במבחן הוא יותר תוצאה של מצב כלכלי של הנבחן ופחות של יכולותיו. מאחר ותלמיד שעובר דרך מכון הכנה לפסיכומטרי יצליח יותר מאשר תלמיד שאין לו אפשרות להירשם לקורס כזה.

טענה נוספת אומרת, שבעידן של מכללות , לא בטוח עד כמה באמת יש צורך במבחן פסיכומטרי, שכן לא מעט עוקפים אותו באמצעות הרשמה למקום שלא דורש כללח ציון פסיכומטרי.24/10/2013    המאמר עודכן בתאריך 29/10/2017    bagrut100.co.il
פורום הכנה לבגרות

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר bagrut100.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת הכנה לבגרות - בואו הצטרפו
Copyright © 2021 bagrut100.co.il כל הזכויות שמורות
אתר הכנה לבגרות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הכנה לבגרות
מתעניינים בקורס פסיכומטרי? יש לנציג שלנו הצעה מדהימה לזמן מוגבל
אנחנו עובדים עם קורסי ההכנה הטובים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!