enter-article הכנה לבגרויות עבור אנשים עם מוגבלויות - www.bagrut100.co.il
הכנה לבגרות » מאמרים וחדשות » הכנה לבגרויות עבור אנשים עם מוגבלויות

הכנה לבגרויות עבור אנשים עם מוגבלויות

הכנה לבגרות


על פי נתוני מערכת החינוך, יש בישראל יותר מ-100 אלף תלמידים שסובלים ממוגבלויות מסוימות.
חלקם מצליח להוציא תעודת בגרות בזמן הלימודיםהכנה לבגרות או השלמת בגרויות בגיל מבוגר יותר אינה עניין פשוט לאף אחד, ובוודאי אם על הקושי הקוגנטיבי נוספים קשיים תפקודיים הנובעים מנכות פיזית או חושית.

עם זאת, מסגרות הכנה לבגרות יעודיות לנכים, כמו גם מגוון הקלות והתאמות שמבוצעות על ידי משרד החינוך, בהחלט יכולות להפוך השלמת בגרויות ללוקים בנכות לברת ביצוע.
התכוננות בירוקרטית


ההליך הבירוקטי של הרשמה לבגרות

הכנה לבגרות במקרה של בעלי נכות צריכה להתחיל דווקא מן המישור האירגוני-בירוקרטי.

להלן נצא מנקודת הנחה כי מדובר על השלמת בגרויות אקסטרנית, שכן ברוב מסגרות הלימוד האינטרניות המיוחדות נושא זה מטופל על ידי ההנהלה.

בתהליך ההרשמה לבגרות (המתאפשרת כיום באינטרנט, באתר http://meyda.education.gov.il/tsiyuney_bagrut/) יש לציין את סוג האישורים המיוחדים שברשותכם (הארכת זמן, הקראה, סיוע בכתיבה).

תהליך השגת האישורים עצמם הוא הארוך יותר, ולוקח בממוצע בין חודשיים לארבעה. אישורי הארכות זמן ניתנים בכפוך לתבחין פסיכולוגי של מכון מורשה / תבחין פסיכיאטר מומחה, שצריך להיות מאושר על ידי משרד החינוך ותוקפו ל-5-7 שנים.

אישורי הקראה ושכתוב ניתנים בכפוף לאישור הנ"ל או בהתאם לאחוזי נכות מוגדרים של הביטוח הלאומי.

בכל מקרה, לאחר ביצוע ההרשמה, מומלץ מאוד להתקשר טלפונית עם מוקד השירות בטלפון  02-6593355 בימים א-ה בין שמונה בבוקר לארבע אחר הצהריים) לוודא שאכן נקלטו כל האישורים הדרושים.


כיצד להכין לבגרות תלמיד בעל מוגבלויות?

אם זאת, אין מנוס מללמוד את החומר, וכאן קיימים כמה וכמה פתרונות מותאמים אישית לצורך הכנה לבגרות עבור בעלי מגבלויות.

תחילה, הפתרון של שיעור פרטי הוא המותאם ביותר לבעלי צרכים מיוחדים, עדיף אם מורה מנוסה באוכלוסיה זו. מחיר שיעור פרטי נע בין 80-300 ₪ עבור שעה אקדמית (45 דקות), כאשר היתרון המשמעותי ביותר הוא עבור הלוקים בהפרעות ריכוז למינן (ADHD, ADD וכדומה), שכן שיעור פרטי מתכוונן בצורה הטובה ביותר ליכולת הריכוז של התלמיד (ומאפשר חלוקה לבלוקי לימוד קטנטנים, שהוכחה כאסטרטגיה הלימודית היעילה ביותר במקרה של ADD).

פתרונות של לימוד קבוצתי זולים בהרבה (1500-7000 ₪ לקורס הכנה מלא), ומתקיימים גם בתצורות שמתאימות לכבדי ראיה וכבדי שמיעה (ראה קורסים של לחמן, קידום וירדן). היתרון המשמעותי של לימוד קבוצתי הוא כמות, בתקווה שתהפוך לאיכות: בדרך כלל מדובר בזמן מצטבר של עד 100-200 שעות לימוד.

לימוד מכוון באינטרנט הוא אולי אחת ההתקדמויות האחרונות המשמעותיות ביותר בתחום הדידקטיקה, והוכחה כיעילה מאוד במקרה של השלמת בגרויות עצמאית.

בעלי נכות מוטורית וחושית שמסוגלים להשתמש עצמונית בשירותי מחשוב (באמצעות עזרי גישה מתקדמים כמו עכבר מונחה עין וכו', מסכים מגדילים לכבדי ראיה ומסכי תחושה) יכולים בהחלט להינות משעות תרגול אינסופיות בעלות מינימאלית (בדרך כלל מקורות התרגול המכוונים ברשת, המשווקים על ידי חברות הכנה לבגרות כמו לחמן ואנקורי, ניתנים כשירות קומפלימנטרי חינם לנרשמים לקורסי ההכנה).


עלות לימודי הכנה לבגרות עבור תלמידים שסובלים ממוגבלויות יכולה להגיע ל-7000 שקל, היתרון הוא שמדובר בקורס של תלמידים באותה רמה והלימודים מתבצעים בקצב אחידעוד באותו נושא

מכינה קדם אקדמית - להגיע מוכנים וממוקדים לאוניברסיטה

מכינה קדם אקדמית - להגיע מוכנים וממוקדים לאוניברסיטה

מכינה קדם אקדמית מסייעת לתלמידיה לשפר ציונים באופן מהותי, להבין את מהות הלימודים האקדמיים וכך להגיע מוכנים יותר ללימודי השכלה גבוההלימודים...

הכנה לבגרויות – רפורמות אחרונות בתחום

הכנה לבגרויות – רפורמות אחרונות בתחום

מידי תקופה אנו עדים לרפורמות חדשות בתחום החינוך כאשר אלו באים לעזור ולעודד את התלמידים ללמידה נכונה יותר ואת המורים להוראה מקצועית   רבות...

הכנה לבגרות – לבד, עם מורה או בקורס

הכנה לבגרות – לבד, עם מורה או בקורס

בין אם ברצונכם לעשות קורס השלמת בגרויות או לשפר את ציוני הבגרויות הקיימים, עומדים לרשותכם מספר אפשרויות במאמר זה נסקור את 3 האפשרויות הללו...

שיפור בגרויות – כמו בתיכון, רק יותר כיף

שיפור בגרויות – כמו בתיכון, רק יותר כיף

אז לא היינו התלמידים הכי משקיענים בתיכון, והגיע הרגע שאנחנו רוצים לעשות תואר ראשון, אבל תעודת הבגרות לא מספיקה. איך משפרים בגרויות בצורה הטובה...

שיפור בגרויות- מועד ב' זה לא סוף העולם

שיפור בגרויות- מועד ב' זה לא סוף העולם

מחקרים הוכיחו כי ניסיונות חוזרים להיבחן באותו מבחן דווקא עשויים להקטין את סיכויי ההצלחה. כלומר, למי שנבחן במועד ב' סיכוי נמוך יותר לעבור...

string(29) "categoryהכנה לבגרות"